Darmowa dostawa od 145,00 zł

Jaka karma jest najlepsza dla Twojego psa?

2022-11-09
Jaka karma jest najlepsza dla Twojego psa?

Wybór właściwej karmy dla psa

Jak dokonać wyboru najlepszych suchych karm dla psów (zwróć uwagę na liczbę mnogą: karm)?


Jaka karma jest najlepsza dla Twojego pupila? Na to pytanie tylko ty możesz odpowiedzieć - przebywając na co dzień z Twoim pupilkiem możesz zaobserwować jego samopoczucie i reakcje na podawaną przez Ciebie karmę.

My oczywiście możemy udzielić Wam kilku wskazówek dotyczących zakupu karmy w sklepie zoologicznym tzn. ominięcie w sklepie karm niskocenowych, niskojakościowych, ominięcie karm o wysokiej cenie ale niskojakościowych i skierowanie Twojego wzroku w kierunku karm najwyższej jakości. Na pewno ich cena będzie wysoka i dla niektórych właścicieli czworonogów odstraszająca. Nie możesz jednak oczekiwać że cena zakupu polędwicy będzie kształtowała się na tym samym poziomie co cena zakupu hamburgera. To zwykle jakość użytych w formule składników jest wyznacznikiem jej ceny i klasyfikacji.

Zanim jednak przekażemy parę wskazówek jakimi Państwo powinni kierować się przy podejmowaniu decyzji zakupowych, chcielibyśmy najpierw omówić w paru punktach zalety i wady poszczególnych rodzajów oferowanych na świecie karm dla psów.

 

Sucha karma nie jest najzdrowszą dietą dla psa.

Jeżeli szukasz tego, co jest najlepsze i najbardziej naturalne dla twojego psa, to powinieneś przygotowywać jedzenie we własnym zakresie w domu przy użyciu najświeższych składników i sprawdzonych receptur.

Następne w kolejności będą: zbilansowane i odwodnione diety mrożone jak i wysokiej jakości puszki i saszetki określane jako mokre jedzenie. W porównaniu do suchych karm zawierają one w swoim składzie (nawet te z najniższej półki jakościowej) więcej białka zwierzęcego i znacznie mniej zbóż.

Spośród w/w diet najmniej naturalną dietą jest sucha karma. Jej popularność wśród właścicieli czworonogów wynika z jej trwałości co w konsekwencji oznacza dla właściciela czworonoga wygodę przy zakupie, przechowywaniu i karmieniu. Jest dietą mniej kosztowną w porównaniu do innych oferowanych diet o zbliżonym składzie jak i dobrze tolerowaną przez większość psów.

Pamiętaj, że jeżeli chcesz podawać swojemu pupilowi do jedzenia najlepszą dostępną dietę z uwagi na powtarzające się problemy zdrowotne; z uwagi że jest to pies wystawowy lub pies uczestniczący w zawodach sportowych; z uwagi na stratę trzech ostatnich psów z powodu zachorowania na raka i chcesz upewnić się że zrobiłeś wszystko co najlepsze dla ich dobrego zdrowia i samopoczucia to powinieneś szukać czegoś innego niż sucha karma, nawet jeżeli jest to karma z najwyższej półki jakościowej.

 

Nie każda karma jest najlepsza dla Twojego psa.

Na rynku nie ma diety, którą można byłoby określić jako najlepsza dla każdego człowieka albo diety idealnej dla konkretnej rasy i dlatego też niezrozumiałe jest dla nas przekonanie ludzi o istnieniu takiej diety dla każdego.

Aby określić czy dana dieta jest optymalna dla Twojego pupilka należy wypróbować wiele jej rodzajów. Jeżeli po zastosowaniu danej diety ustępują dotychczasowe problemy zdrowotne takie jak: łzawiące oczy, zainfekowane albo brzydko pachnące uszy, podrażniona swędząca skóra, brzydki zapach psa nasilający się po około 2 tygodniach od rozpoczęcia stosowania diety, biegunki lub inne dolegliwości żołądkowe pojawiające się po stopniowym dostosowaniu do karmy, to super.

 

Jeżeli natomiast stany te nie ulegają poprawie to spróbuj innej karmy.

My zalecamy prowadzenie dziennika żywienia z krótkimi wpisami do kalendarza celem śledzenia na bieżąco reakcji twojego pupilka na podawaną karmę. W dzienniku tym dokonujemy wpisów związanych nie tylko ze zdrowiem Twojego pupilka ale również wydarzeniami związanymi z jego szkoleniem czy nawet datą zakupu i otwarcia nowego worka karmy.

Przed wyrzuceniem pustego worka sugerujemy zapisanie w dzienniku serii, składu oraz terminu ważności danej karmy. Taki dziennik żywienia może być bardzo pomocny przy określeniu czynników (składników) niekorzystnie wpływających na zdrowie Twojego pupilka.

Dziennik ten w przypadku nieszczęścia będzie dowodem czym i kiedy Twój pies był karmiony.

 

Zmieniaj często karmy.

Wiemy że słyszeliście Państwo o przeciwskazaniach dotyczących częstej zmiany karmy i wynikających z tego powodu problemów żołądkowych. Gdybyście jedli to samo każdego dnia, tygodnia i miesiąca i następnie spróbowali czegoś innego to na pewno i Wasz żołądek zareagował by podobnie. Wśród ludzi jest niewiele osób które jedzą to samo każdego dnia.

W opinii specjalistów d/s żywienia najkorzystniejsza dieta dla zdrowia człowieka to taka, która jest dobrze zbilansowana i zróżnicowana. Dlaczego więc istnieje wśród ludzi przekonanie że zmiana karmy jest niekorzystna dla psów?

Zakładamy, że Twój pies je to samo każdego dnia i miesiąca i roku.

Powiedzmy sobie, że karma zawiera troszkę więcej związków mineralnych od przyjętej normy albo mniej witamin albo zawiera niezdrowy współczynnik (proporcje) składników. Po jakimś czasie, nie dokonując zmiany pokarmu celem wyeliminowania nadwyżek, niedoborów czy nierównowagi, mogą pojawić się problemy, które przyczynią się do rozwoju choroby.

Kiedy dokonujesz zmiany karmy należy robić to stopniowo przez parę dni. Przy każdym posiłku rozpocznij od 75% karmy dotychczas stosowanej i 25% nowej. W miarę upływu dni zwiększaj procentowe proporcje nowej karmy kosztem obniżania dotychczas stosowanej do momentu kiedy pies twój nie przejdzie całkowicie na nową. Wprowadzaj różne urozmaicenia jak i produkty z różnych firm. Jeżeli będziesz dokonywał częstych zmian, to na pewno Twój pies będzie szybciej i tym samym łagodniej przyswajał wszelkie nowości w diecie.

Jeszcze jedna sprawa. Nie próbuj karmić pupila wszystkimi rodzajami mięsa, gdy dobrze reaguje na tradycyjne źródła białka z wołowiny, kurczaka, baraniny i indyka. Karmy zawierające inne rodzaje mięs (białek) dobrze mieć w rezerwie jako tzw. diety eliminujące w przypadku pojawienia się stanów alergicznych.

 

Na co zwracać uwagę.

Mając na uwadze przytoczone wcześniej zasady (sucha karma nie jest idealną dietą, nie każda karma jest dla każdego psa, zalecenie częstej zmiany karm) jesteś teraz gotowy do rozpoczęcia poszukiwań dobrej karmy dla twojego psa. Wysokiej jakości sucha karma może być zidentyfikowana poprzez oznakowanie jakościowe - zestawienie składnikowe.

 

Źródło mięsa na początku zestawienia składników.

Białka pochodzenia zwierzęcego w porównaniu do białek pochodzenia roślinnego cechują się większą smakowitością oraz wartością biologiczną. Składniki te są wyszczególniane według udziału wagowego (od największego do najmniejszego) i dlatego też idealnie jest kiedy na początku zestawienia znajdziemy jedno albo kilka źródeł białka zwierzęcego.

Źródło białkowe powinno być właściwie nazwane Chicken (kurczak), beef (wołowina), lamb (baranina), itp.

Meat (mięso) lub animal protein (zwierzęce źródło białkowe) są przykładami niskojakościowego źródła białkowego niewiadomego pochodzenia.

Wszelkiego rodzaju mączki takie jak: chicken meal (mączka z kurczaka), beef meal (mączka z wołowiny), lamb meal (mączka z baraniny) powinny również być dokładnie określone. Meat meal (mączka mięsna) może być wszystkim. Fresh meat (świeże mięso) nie może być jedynym źródłem białka w suchej karmie. Jest to spowodowane faktem dużej zawartości wody (około 65-75%) i tylko 15-20% udziałem samego białka. Kiedy więc na początku listy składnikowej pojawia się świeże mięso to zwykle na liście składnikowej znajdziemy obok dodatkowe składniki białkowe uzupełniające zawartość białka w karmie. My generalnie preferujemy w składzie karmy białko pochodzenia zwierzęcego niż pochodzenia roślinnego.

Mączka mięsna jest to gotowane i wysuszona mięso z mięśnia zawierające śladowe ilości kości, skóry i tkanki. Mączki te w procesie technologicznym są wysuszane do 10% poziomu wilgotności i zawierają około 65% białka.

Całe warzywa, owoce i zboża. Świeża, nieprzetworzona żywność zawiera, w całej swojej chwale zdrowe składniki odżywcze wśród których należy wymienić witaminy, enzymy i przeciwutleniacze. Należy zwrócić uwagę na mniejsze prawdopodobieństwo występowania w nich jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Dietetycy weterynaryjni często stosują przetworzone składniki zbóż czy warzyw do osiągnięcia konkretnego celu w karmach dla psów. Dla przykładu wysłodki buraczane będące jednym z często spotykanych składników karm dla psów wpływają korzystnie na zmniejszenie i objętość odchodów. My wolelibyśmy jednak widzieć w tym przypadku nieprzetworzony składnik aczkolwiek zastosowanie w recepturze jednego lub dwóch przetworzonych składników nie wpłynie zasadniczo na obniżenie jakości karmy (zwłaszcza kiedy składniki te są umieszczone na liście w jego dolnej części).

 

Składniki organiczne; składniki dostępne lokalnie.

Składniki organiczne mogą być zwłaszcza właściwe dla psów chorych na raka, psów skłonnych do alergii czy generalnie ciężko chorych ale tutaj należałoby zaznaczyć że praktycy diet holistycznych zalecają je wszystkim stworzeniom.

 

Czego karmy nie powinny zawierać.

Poniżej przedstawiamy składniki, które nie powinna posiadać karma z wysokiej półki jakościowej.

  • Meat by-products or poultry by-products (mięsne odpady produktów pochodzenia zwierzęcego). Niektóre nie mięśniowe odpady pochodzenia zwierzęcego (organy wewnętrzne) są wysoko odżywcze w niektórych przypadkach zawierają one znacznie więcej białka i tłuszczu w porównaniu do mięsa wysokojakościowego. Są jednak i inne części produktów pochodzenia zwierzęcego, które mają niższą wartość odżywczą ale wykorzystanie ich w produkcji obniża koszt karmy ale i jej wartość biologiczną. Niewłaściwe przechowywanie mięsa odpadowego (zbyt długie lub w nieodpowiedniej temperaturze) zawierającego tłuszcz może doprowadzić do jego zjełczenia. Zjełczałe, nieświeże mięso ma przykry zapach i jest niesmaczne. Wpływa na obniżenie (nawet całkowite wyeliminowanie) witamin oraz innych składników odżywczych w karmie. Najgorsze jednak jest to, że zjełczałe nieświeże mięso jest rakotwórcze. Na przeciwnym biegunie jest świeże nie odpadowe mięso bardzo drogie w procesie produkcyjnym. Jego wysoka cena wcale nie wyklucza prawdopodobieństwa beztroskiego podejścia i wynikającego z tego tytułu utleniania ale prawdopodobieństwo takie jest bardzo małe. Dlatego też sugerujemy unikanie zakupu karm zawierających w swoim składzie by-product or by-product meal (odpadowych produktów pochodzenia zwierzęcego).

  • Dodatek słodzików. Psy tak jak i ludzie lubią słodycze. Słodki smak efektywnie przekonują wiele psów do jedzenia karm zbożowych (zawierających śladowe ilości białka zwierzęcego które byłoby dla nich o wiele zdrowsze).

  • Sztuczne konserwanty jak BHA, BHT czy ethoxyquin. Bardziej pożądane są naturalne środki konserwujące takie jak tokoferol (jedna z form witaminy E), witamina C, ekstrakt rozmarynu. Konserwowanie jest niezbędne do zabezpieczenie znajdującego się w karmie tłuszczu przed utlenianiem i zjełczeniem. Naturalne konserwanty w porównaniu do sztucznych, znacznie krócej zabezpieczają karmę dlatego też właściciele czworonogów podczas zakupu powinni sprawdzać daty ważności wybierając produkty o najdłuższym terminie przydatności.

  • Sztuczne koloranty. Dla psa kolor karmy nie odgrywa jakiejkolwiek roli te sztuczne barwniki są używane w karmach wyłącznie do zwrócenia Twojej uwagi.

 

Poniżej przedstawiamy przykłady składów karm abyś wiedział co akceptujemy a czego unikamy:

  • Najlepiej wybierz skład podobny do tego: kurczak, mączka z kurczaka, pełne ziarno owsa, pomidor, świeże ziemniaki, tłuszcz z kurczaka (konserwowany mieszanka tokoferoli), warzywa..."
  • Nieco gorsze ale akceptowalne składy (zależy od zasobności Twojego portfela): mączka z kurczaka, maczka kukurydziana, pełne ziarno sorgo, tłuszcz z kurczaka (konserwowany mieszanka tokoferoli), pulpa buraczana, mączka rybna, jaja..."
  • Raczej nie kupuj: kukurydza, produkty mięsne pochodzenia drobiowego, tłuszcz zwierzęcy (konserwowany mieszanka tokoferoli), mączka glutenowa, mączka mięsna, mączka sojowa..."
  • Nie kupuj: mączka kukurydziana, mączka pszenna, mączka mięsno-kostna, gotowana pszenica, tłuszcz zwierzęcy (konserwowany mieszanka tokoferoli)..."

Tekst artykułu opracowany na podstawie czasopisma "The Whole Dog Journal",  luty 2009, tom 12, nr 2.

Misją WDJ's jest przekazanie opiekunom psów dogłębnej informacji o najskuteczniejszych metodach opieki holistycznej i metodach nieagresywnego szkolenia (tresury). Omawiane przez nas metody szkolenia nie sprawią pupilowi żadnej krzywdy; my nie popieramy stosowanie jakiejkolwiek agresji (przemocy) w imię "dobrej sprawy". Intencją naszych artykułów jest więc wyłączne przekazanie opiekunom psów wskazówek w zakresie skutecznych technik szkolenia i opieki, które mogą być zastosowane od zaraz. Wszystkie poruszane
przez nas zagadnienia powinny przyczynić do poprawy ich zdrowia i żywotności, pogłebiając jednocześnie więzi zachodzące pomiędzy opiekunem a czworonogiem. Nade wszystko chcielibyśmy przekazać czytelnikom informacje które pozwolą podejmować rozważne decyzje w zakresie właściwej opieki nad psem.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel